Schronisko Leskowiec
Schronisko Leskowiec - szlaki turystyczne
Schronisko Leskowiec - tereny narciarskie
Schronisko Leskowiec - przyroda Leskowca
Schronisko Leskowiec - okolice Leskowca
Schronisko Leskowiec - widoki z Leskowca
Schronisko Leskowiec - historia
Schronisko Leskowiec - ciekawostki
  Leskowiec i okolice

Leskowiec, 922 m n.p.m., trzeci co do wysokości szczyt Beskidu Małego (po Czuplu 933 m n.p.m. i Łamanej Skale 922 m n.p.m.), a drugi co do wysokości tzw. Gór Zasolskich (wschodniej części Beskidu Małego). Wybitny punkt widokowy (najlepszy w Beskidzie Małym i jeden z najlepszych w Beskidach) na Beskid Żywiecki, Beskid Makowski, Beskid Wyspowy, Gorce, Tatry i Pogórze Wielickie. Przez szczyt biegnie główny szlak Beskidu Małego - czerwony, halę pod szczytem przecina szlak żółty. Na szczycie stoi drewniany krzyż ufundowany w jubileuszowym roku 2000. Stąd do schroniska pod Groniem Jana Pawła II dojdziemy za około 10 minut.

Groń Jana Pawła II, 890 m n.p.m., szósty co do wysokości szczyt Beskidu Małego, oddalony od Leskowca o ok.1 kilometr. Punkt widokowy na Beskid Żywiecki, Beskid Makowski, Beskid Wyspowy, Gorce, Tatry, Pogórze Wielickie i Pogórze Śląskie. Na południowym stoku ok. 100 metrów od szczytu stoi wybudowane w 1932 roku schronisko. Obok schroniska duży węzeł szlaków: czerwony - do Krzeszowa Górnego lub na Przełęcz Kocierską, niebieski - do Tarnawy Dolnej lub do Wadowic, zielony - do Jamnika lub do Andrychowa, żółty - do Czartaka lub do Krzeszowa Dolnego i czarny - do Rzyk Jagódek. Tuż pod szczytem znajduje się kaplica poświęcona papieżowi Janowi Pawłowi II oraz Jego pomnik. Na północnym stoku znajduje się trasa narciarska i dwa wyciągi.

Okoliczne miejscowości:

Jaszczurowa - mała wieś u północno-zachodnich podnóży Królewizny. We wsi stary zabytkowy dwór rodziny Tetschlów otoczony parkiem krajobrazowym z wieloma rzadkimi okazami drzew.

Koziniec - wieś położona poniżej Świnnej Poręby na zachodnich stokach góry Żar. W okolicach Kozińca kilka ciekawych skałek, w tym wspinaczkowe.

Krzeszów - duża wieś położona na zachodnich zboczach Żurawnicy i południowych Harańczykowej Góry. Jedna z najstarszych miejscowości w regionie, lokowana już w XIV w. W okresie przed rozbiorami Krzeszów słynął z produkcji gontów, a w XIX wieku, podobnie jak Targoszów, z wydobycia darniowych rud żelaza. W kościele z 1902 roku znajduje się część wyposażenia ze starego kościoła, m.in. krucyfiks z 1380 roku, dzwon z 1659 roku, oraz barokowe obrazy i feretony.

Kuków - wieś położona przy drodze wojewódzkiej z Suchej Beskidzkiej do Żywca, przy rozwidleniu Grupy Żurawnicy, Beskidu Małego i Pasma Pewelskiego. We wsi wiele interesujących zabytkowych kapliczek.

Las - wieś położona pomiędzy Pasmem Pewelskim a Beskidem Małym. Wzdłuż potoku Dusica dojdziemy do największej piaskowcowej groty w Beskidach. Ponadto we wsi zabytkowe kaplice i przydrożne figury pamiętające I poł. XIX w.

Ponikiew - malowniczo położona wieś wzdłuż potoku Ponikiewka u północnych zboczy Gronia Jana Pawła II. W XVIII w. była tutaj huta szkła, obecnie jednen z najpopularniejszych punktów wypadowych w rejon Leskowca.

Rzyki - duża wieś w dolinie potoku Rzyczanka u podnóży masywów Leskowca i Gronia Jana Pawła II. W XVI w. słynęły z produkcji gontów. W zabytkowym kościele z lat 1793-96 cenne wyposażenie barokowe i rokokowe. Z Rzyk Jagódek najkrótsze dojście do schronisku na Leskowcu.

Śleszowice - wieś położona wzdłuż potoku Tarnawka u podnóża Grupy Żurawnicy. We wsi zabytkowy dwór z łamanym dachem polskim z 1809 roku, oraz trzy zabytkowe kaplice: drewniana z XVIII w. i dwie murowane z XVIII oraz przełomu XVIII i XIX w.

Świnna Poręba - wieś położona przy drodze krajowej ze Suchej Beskidzkiej do Wadowic. W pobliżu miejscowości trwa budowa sztucznego zbiornika wodnego, przez co dolna część wsi (już nie istniejąca) zostanie zalana.

Targoszów - mała wieś na północny-zachód od Krzeszowa położona na południowych zboczach Leskowca nad potokiem Targoszówka. Na górze Gronik zabytkowa kapliczka św. Barbary upamiętniająca wydobycie rud żelaza w tym rejonie w XIX w. We wsi ponadto okaz cisa - pomnika przyrody.

Tarnawa Górna - mała wieś w dolinie potoku Tarnawka u podnóży Beskidu Małego i Grupy Żurawnicy Beskidu Średniego. We wsi kilka ładnych okazów lip - pomników przyrody.

Zachód słońca nad Leskowcem zimową porą
Orstwie do suszenia siana to częsty widok na łąkach w Targoszowie
Targoszów to malowniczo położona wioska na zboczach Leskowca

Schronisko Leskowiec I Szlaki turystyczne I Tereny narciarskie I Przyroda Leskowca
Okolice Leskowca I Widoki z Leskowca I Historia schroniska I Ciekawostki

Autorem wszystkich zdjęć (za wyjątkiem kilku, co w opisach zostało odnotowane) jest Łukasz Elżbieciak.
Teksty: zebrał i opracował oraz o własną wiedzę oparł Łukasz Elżbieciak
Projekt i wykonanie strony: © Katarzyna Rydzoń