Schronisko Leskowiec
Schronisko Leskowiec - szlaki turystyczne
Schronisko Leskowiec - tereny narciarskie
Schronisko Leskowiec - przyroda Leskowca
Schronisko Leskowiec - okolice Leskowca
Schronisko Leskowiec - widoki z Leskowca
Schronisko Leskowiec - historia
Schronisko Leskowiec - ciekawostki
  Tereny narciarskie w okolicach Leskowca i Gronia Jana Pawła II


Leskowiec i Groń Jana Pawła II, to jedne z najatrakcyjniejszych szczytów dla narciarzy w Beskidzie Małym. Choć trudno porównywać okolice Leskowca do znanych kurortów narciarskich w Beskidzie Śląskim czy Żywieckim, to jednak przyciąga on zimą narciarzy, głównie tych, którzy preferują wędrówki narciarskie lub też nie przepadają za zatłoczonymi stokami.

Już w latach 20-tych i 30-tych ubiegłego wieku, gdy pod zboczem Jaworzyny (obecnego Gronia Jana Pawła II) stało już schronisko, Leskowiec zdobył dużą popularność. Największym zainteresowaniem cieszył się jednak na przełomie lat 50-tych i 60-tych. W 1953 roku zainstalowano tu jeden z pierwszych w Beskidach wyciągów zaczepowych.

Obecnie o atrakcyjności Leskowca decydują dwie nartostrady wiodące z Gronia Jana Pawła II i tereny zjazdowe obok wyciągów niedaleko schroniska - jedne z lepszych w Beskidach. Schronisko może stanowić również punkt wyjściowy wędrówek narciarskich szlakami grzbietowymi. Sezon narciarski trwa tu od połowy grudnia do końca marca, jednak na dolnych odcinkach nartostrad braki mogą wystąpić wcześniej. Oczywiście długość trwania sezonu narciarskiego zależy również od tego czy zima jest łagodna, czy też ostra.

Powstawanie wciąż nowych ośrodków sportów zimowych, często z dogodnym dojazdem i sporym zapleczem noclegowym, sprawiło że Leskowiec stracił nieco na atrakcyjności, jednak dla narciarzy pragnących kontaktu z przyrodą i niezmąconym pięknem krajobrazu nadal stanowi cel zimowych wypraw.

Tereny narciarskie w okolicach Leskowca

Na północnym stoku Gronia Jana Pawła II spod szczytu prowadzi trasa zjazdowa o długości ponad 500 m. Na środku polany znajduje się wyciąg zaczepowy o długości 510 m. i różnicy poziomów 170 m. Trasa zjazdowa wzdłuż wyciągu jest trudna, dla doświadczonych narciarzy. Mniej wprawni mogą jeździć na zachodniej części polany, która jest łagodniejsza. Drugi wyciąg - talerzykowy o długości 350 m jest położony równolegle do istniejącego zaczepowego, w odległości 50 m. w kierunku wschodnim. Polana tuż obok schroniska wykorzystywana jest również jako pólko narciarskie.

Nartostrady w okolicach Leskowca

Schronisko PTTK - Rzyki Jagódki; znaki narciarskie czarne; długość 4,2 km; różnica poziomów 510 m. Ciągły zjazd, po zjeździe ze szczytu Gronia Jana Pawła II trasa łatwa, później bardzo łatwa, a ostatnie 700 metrów do przystanku MZK - płasko.

Schronisko PTTK - Przełęcz Pod Gancarzem - Czoło - Ponikiew; znaki narciarskie niebieskie; długość 5,2 km; różnica poziomów 520 m. Trasa łatwa, w końcowej części nieco trudniejsza, ciągły zjazd z wyjątkiem odcinka 200 m. wymagającego łagodnego podejścia. Trasa kończy się przy przystanku PKS Ponikiew II.

Dojścia zimowe do schroniska PTTK

Z Rzyk Jagódek wzdłuż znaków letnich czarnych; długość około 3 km; czas dojścia 1 h 30 min
Z Ponikwi wzdłuż znaków letnich niebieskich; długość około 5,5 km; czas dojścia 1 h 45 min
Z górnej stacji wyciągu narciarskiego prowadzącego z Rzyk Praciaków wzdłuż znaków letnich czerwonych; długość około 7 km; czas dojścia 2 h 30 min
Z Targoszowa drogą z ostatniego przystanku PKS przez Płonkówkę, Rolę, do szlaku czerwonego, następnie łącznikiem bez znaków ze szlakiem żółtym i dalej żółtym; długość około 5 km; czas dojścia 1h 30 min. Droga zimą utrzymywana przez gospodarzy schroniska, dlatego jest to najlepsze dojście zimowe do schroniska, zarówno piesze jak i narciarskie.

Narciarska wędrówka w takim krajobrazie to prawdziwa przyjemność

Schronisko Leskowiec I Szlaki turystyczne I Tereny narciarskie I Przyroda Leskowca
Okolice Leskowca I Widoki z Leskowca I Historia schroniska I Ciekawostki

Autorem wszystkich zdjęć (za wyjątkiem kilku, co w opisach zostało odnotowane) jest Łukasz Elżbieciak.
Teksty: zebrał i opracował oraz o własną wiedzę oparł Łukasz Elżbieciak
Projekt i wykonanie strony: © Katarzyna Rydzoń