Schronisko Leskowiec
Schronisko Leskowiec - szlaki turystyczne
Schronisko Leskowiec - tereny narciarskie
Schronisko Leskowiec - przyroda Leskowca
Schronisko Leskowiec - okolice Leskowca
Schronisko Leskowiec - widoki z Leskowca
Schronisko Leskowiec - historia
Schronisko Leskowiec - ciekawostki
  Widoki ze szczytu Leskowca i Gronia Jana Pawła II


Leskowiec:

Ze szczytu Leskowca panoramy rozciągają się w kierunku wschodnim, południowym i południowo-zachodnim. Widoki na zachód i północ zasłaniają drzewa.

Od wschodu widać Pogórze Wielickie. Przy dobrej pogodzie możemy nawet gołym okiem dostrzec Skawinę i Kraków. Kolejno oglądać możemy charakterystyczne stożkowate wierzchołki Żaru i Lanckorońskiej Góry, a następnie pasma Beskidu Średniego: Barnasiówki i Koskowej Góry i grupę Chełmu i Babicy. W tyle najwyższe pasmo Beskidu Średniego ? pasmo Lubomira i Łysiny. Dalej na wschód przy dobrej pogodzie dopatrzymy wyróżniające się kształtami szczyty Beskidu Wyspowego, kolejno: Śnieżnicę, Lubogoszcz, Ćwilin, Mogielicę, Szczebel i Luboń Wielki z nadajnikiem na szczycie, a bardziej na południe Gorce z Turbaczem i Kudłoniem.

Na pierwszym planie panoramy w kierunku południowym widać Gołuszkową Górę i górującą nad Krzeszowem Żurawnicę. Najbliższym widocznym pasmem jest Pasmo Pewelskie z widocznymi: Wajdów Groniem, Gachowizną i Bakowem. Dalej w tyle widzimy pasmo Solnisk, rozpoczynające się Wojewodową z nadajnikiem na szczycie, kolejno widzimy Jaworzynę, Solniska, Cichą i w pewnej odległości Lasek. Trzecie widoczne pasmo, to Pasmo Jałowieckie. Tu kolejno widzimy: Magurkę nad Suchą, Przysłop, Kiczorę, Jałowiec, Czerniawę Suchą i Lachów Groń. Największe wrażenie wywołać może widok na Pasmo Policy i Babiej Góry. Zobaczymy m.in. Naroże, Okrąglicę (na szczycie nadajnik), Halę Krupową, Policę, Kiczorkę, Przełęcz Krowiarki, Babią Górę, Bronę i Małą Babią Górę. Ponad Halą Krupową w pogodne dni dostrzeżemy Tatry Wysokie, a ponad Krowiarkami ? Tatry Zachodnie.

Na południowym-zachodzie w oddali wyróżniają się Jaworzyna, Beskid Krzyżowski i Masyw Pilska, a na pierwszym planie opadające w kierunku Targoszowa stoki Czarnej Góry, oraz zbocza Łamanej Skały z widoczną Polaną Suwory.

Groń Jana Pawła II

W kierunku wschodnim, południowym i południowo-zachodnim widoki zbliżone są do tych widocznych z Leskowca, jednak ograniczone są przez licznie rosnące drzewa. Tu dla odmiany widoki rozpościerają się również na północ i północny-zachód. Ze gór widzimy tylko północno-wschodnią część Beskidu Małego z m.in. Gancarzem, pasemkiem Łysej Góry i Bliźniaków oraz Żarem. Większa część panoramy to Pogórza: Śląskie i Wielicke, Kotlina Oświęcimska i Górny Śląsk. Na pierwszym planie wieś Ponikiew. Kierując się ze wschodu na zachód dostrzeżemy Wadowice, Andrychów, Kęty i Czechowice-Dziedzice z widocznym Jeziorem Goczałkowickim. W oddali Zator, Oświęcim, Bieruń i Brzeszcze. Będąc uzbrojonym w lornetkę, przy dobrej przejrzystości powietrza dostrzec można miasta Górnego Śląska: Tychy, Katowice, Mysłowice, a nawet Dąbrowę Górniczą z kominami Huty Katowice!

Panoramy z Leskowca i Gronia Jana Pawła II należą do najpiękniejszych panoram górskich w Polsce, a niewątpliwie są najpiękniejsze w Beskidzie Małym. Innymi ciekawymi punktami widokowymi położonymi w okolicach Leskowca są m.in.: Hala Rzycka, Hala na Przełęczy Beskidek i Polana Suwory, położone przy trasie na Łamaną Skałę.

Panorama Beskidu Makowskiego z Leskowca
Widok z Gronia Jana Pawła II na północ (na pierwszym planie Ponikiew)

Widok z Gronia Jana Pawła II na północny-zachód

Schronisko Leskowiec I Szlaki turystyczne I Tereny narciarskie I Przyroda Leskowca
Okolice Leskowca I Widoki z Leskowca I Historia schroniska I Ciekawostki

Autorem wszystkich zdjęć (za wyjątkiem kilku, co w opisach zostało odnotowane) jest Łukasz Elżbieciak.
Teksty: zebrał i opracował oraz o własną wiedzę oparł Łukasz Elżbieciak
Projekt i wykonanie strony: © Katarzyna Rydzoń