|
Szlaki prowadzące do schroniska PTTK na Leskowcu:
Czerwone:
Przełęcz Kocierska - Potrójna - Łamana Skała - Leskowiec - Schronisko PTTK; tam: 4 h 30 min, powrót: 4 h. Dojazd do Przełęczy Kocierskiej PKS z Żywca lub Andrychowa. Szlak graniowy, prowadzący przez najciekawszą część Beskidu Małego. Po drodze spotkać można liczne formy skalne, głównie w rejonie Łamanej Skały. Szlak prowadzi przez rezerwat przyrody "Madohora" chroniący świerkowy bór na zboczach Łamanej Skały. Z Hali Rzyckiej piękne widoki w kierunku Pogórza Śląskiego i Kotliny Oświęcimskiej.
Krzeszów Górny - Harańczykowa Góra - Schronisko PTTK; tam: 2 h, powrót: 1 h 30 min. Dojazd do Krzeszowa Górnego: PKS ze Suchej Beskidzkiej. Szlak prowadzi głównie lasem. Po minięciu Harańczykowej Góry kilka polan z widokami na Beskid Żywiecki i Beskid Średni. Na tzw. Sadybie nieopodal szlaku grób partyzanta poległego podczas II wojny światowej.
Żółte:
Krzeszów Dąb - Targoszów - Leskowiec - Schronisko PTTK; tam: 2 h 15 min, powrót: 1 h 45 min. Dojazd do Krzeszowa Dębu: PKS ze Suchej Beskidzkiej. Do Targoszowa wspólnie ze znakami żółtymi szlak biegnie przez górę Gronik, gdzie w XIX wieku wydobywano rudy żelaza. Z Targoszowa rozległe widoki na Beskid Żywiecki i Średni, a przed szczytem Leskowca przy szlaku wielkie mrowisko.
Czartak - Żar - Królewizna - Schronisko PTTK; tam: 3 h 15 min, powrót: 2 h 45 min. Dojazd do Czartaka: PKS, BUS z Wadowic lub Suchej Beskidzkiej. Szlak łagodnie pnący się w górę. W okolicy góry Żar liczne skałki, w tym wspinaczkowe. Od Królewizny znaki biegną wraz ze szlakiem zielonym z Jamnika, później dołącza również szlak niebieski z Tarnawy Górnej.
Niebieskie:
Tarnawa Górna ? Makowska Góra ? Schronisko PTTK; tam: 2 h, powrót: 1 h 30 min. Dojazd do Tarnawy Górnej PKS ze Suchej Beskidzkiej. Jeden z nowszych szlaków w rejonie Leskowca, wytyczony końcem lat 90-tych, prowadzący głównie lasem. Ostatni kilometr prowadzi granią i stąd widoki w kierunku Wadowic.
Wadowice - Ponikiew - Groń Jana Pawła II - Schronisko PTTK; tam: 3 h 45 min,
powrót: 3 h 15 min. Dojazd do Wadowic PKP, BUS, PKS z wielu miast m.in. Bielska-Białej, Krakowa, Katowic, Oświęcimia. Szlak nazwany im. Czesława Panczakiewicza, jednego z inicjatorów budowy schroniska na Leskowcu. Jedno z najpopularniejszych dojść na Leskowiec. Drogę można znacząco skrócić podjeżdżając autobusem PKS z Wadowic do Ponikwi.
Kocoń Przydawki - Łamana Skała - dalej czerwonym do Schroniska PTTK; tam: 3 h 30 min, powrót: 3 h. Dojazd do Koconia Przydawek: PKS, BUS z Bielska-Białej, Żywca, Suchej Beskidzkiej i Makowa Podhalańskiego. Szlak ten łączy Beskid Średni z Beskidem Małym. Na trasie z siedliska Gałasiówka ładne widoki w kierunku południowym i wschodnim. Na Łamanej Skale szlak dołącza do głównego szlaku Beskidu Małego - czerwonego.
Czarne:
Rzyki Jagódki - Schronisko PTTK; tam: 1 h, powrót: 45 min. Dojazd do Rzyk Jagódek: MZK z Andrychowa. Najkrótsze dojście do schroniska i zarazem najpopularniejsze. Szlak dość stromy z nielicznymi widokami. Drogę można ułatwić sobie skręcając w połowie trasy na szlak "białych serduszek" omijający największe podejście, jednak wydłużający dojście.
Śleszowice - Zamczysko - dalej szlakiem niebieskim do Schroniska PTTK; tam: 3 h 30 min, powrót: 2 h 45 min. Dojazd do Śleszowic: PKS ze Suchej Beskidzkiej. Najnowszy szlak w rejonie Leskowca, łącznikowy ze szlakiem czerwonym z Tarnawy Górnej. Prowadzi otwartym terenem dlatego też podziwiać można z niego panoramy Beskidu Średniego i Małego.
Zielone:
Andrychów - Wapiennica - Gancarz - Groń Jana Pawła II - Schronisko PTTK; tam 5 h, powrót 3 h 45 min. Dojazd do Andrychowa: PKP, BUS, PKS z wielu miast m.in. Bielska-Białej, Krakowa, Katowic, Oświęcimia. Za Andrychowem szlak mija kilka niewielkich wzniesień, by piąć się później stromo na szczyt Gancarza, na którym postawiono krzyż. Do zielonego szlaku można dotrzeć też ze stacji PKP Inwałd szlakiem żółtym lub czarnym. Skrócimy sobie wówczas drogę na Leskowiec o ok. pół godziny.
Jamnik - Królewizna - Schronisko PTTK; tam: 2 h 30 min, powrót 2 h. Dojazd do Jamnika: PKS, BUS z Wadowic lub Suchej Beskidzkiej. Szlak rozpoczyna się na jednym z wiaduktów nad przyszłym sztucznym jeziorem. Prowadzi on przez lasy bukowe i modrzewiowe. Od Królewizny biegnie granią, a z licznych polan rozciągają się widoki na północ i południe.
Krzeszów Dąb - Targoszów - Polana Suwory - dalej czerwonym do Schroniska PTTK; tam: 3 h 45 min, powrót: 3 h 15 min. Dojazd do Krzeszowa Dębu: PKS ze Suchej Beskidzkiej. Do Targoszowa wspólnie ze znakami żółtymi szlak biegnie przez górę Gronik, gdzie w XIX wieku wydobywano rudy żelaza. W okolicach Czarnej Góry liczne formy skalne, a z Polany Suwory najkrótsze dojście do Groty Komonieckiego. Stamtąd też dalej do schroniska należy udać się szlakiem czerwonym.
Ścieżka dydaktyczna "Szlak ciszy i zadumania":
Zawoja Zakamień - Stryszawa Kotliki - Krzeszów - Targoszów - Groń Jana Pawła II. Przejście całej trasy zajmuje zarówno tam, jak i z powrotem ok. 5 godzin, a wędrówce towarzyszyć będą znaki w postaci białego kwadratu, przedzielonego po przekątnej żółtym pasem. Szlak ten łączy klasztor oo. Karmelitów Bosych, położony malowniczo w Paśmie Jałowieckim Beskidu Żywieckiego z Groniem Jana Pawła II, który leży już w Beskidzie Małym. Co ciekawe, środkowy fragment przebiega przez Grupę Żurawnicy, która zaliczana jest do Beskidu Średniego. Ideą wyznaczenia szlaku było połączenie miejsc, w których wielokrotnie przebywali dwaj wielcy Polacy - Stefan Wyszyński i Karol Wojtyła. Na szlaku umieszczone są 4 tablice informacyjne (Zakamień, Stryszawa, Krzeszów, Groń Jana Pawła II), na których znajduje się mapka szlaku, zdjęcia najciekawszych kapliczek na trasie i informacje o terenie, przez który ten szlak biegnie.
|